Stredná Amerika - Belize - potápanie a šnorchlovanie

 

    Najväčší koralový ostrov Belize - Ambra Caye (caye=koralový ostrov) je hlavným strediskom potápania a šnorchlovania celej Strednej Ameriky. Z jeho hlavného mesta San Pedro sa podniká väčšina výletov zameraných na potápanie a šnorchlovanie. Okrem toho, že v tomto meste je dostatok predajní s výstrojou, nájdete tu aj veľa skúsených inštruktorov s potrebnými certifikátmi, ktorí Vás pred ponormi odborne zaškolia. Kvôli možným zdravotným problémom z potápania je priamo pri letisku zriadená klinika s pohotovostnou službou s pretlakovou komorou. Väčšina obchodov a sprievodcov potápania je spojená vysielačkami s touto klinikou 24 hodín denne. Ďalším dôvodom prečo je táto oblasť hlavným strediskom potápania a šnorchlovania celej Strednej Ameriky, je výborná dostupnosť k iným atraktívnym lokalitám, kde je príjemná teplota, vynikajúca čistota a ideálna hĺbka vody. Priemerná teplota vody sa v týchto oblastiach pohybuje od 26 do 29oC v závislosti na ročnom období. 

Najznámejšie lokality potápania a šnorchlovania sú :

Belize Barrier Reef ( Bariérový útes Belize ) je vzdialený od ostrova Ambra Caye v týchto miestach len okolo 1,6 km a pripomína gigantický podmorský múr, ktorý sa ťahá súbežne s celým pobrežím Belize. Od pevninskej časti Belize je vzdialený 13 - 26 km. Medzi útesom a pevninou je more plytké s piesčitým dnom a má nespočetné množstvo známych aj doposiaľ nepreskúmaných koralových ostrovov a ostrovčekov. 

- súčasti už spomínaného Belize Barrier Reef -  Hol Chan Marine Reserve je zákonom chránená krajinná oblasť na juhu ostrova Ambra Caye rozdelená do troch zón podľa stupňa ochrany. Platia tu prísne zákony, preto by ste mali dávať veľký pozor na ich porušovanie. Za rezerváciu bola Hol Chan Marine Reserve oficiálne vyhlásená v roku 1987. Máte tu možnosť vidieť morské koníky, barakudy, murény, takmer všetky druhy koralov nachádzajúce sa v Karibiku, krevety, langusty a veľa iných. Niektoré ryby sú tu veľmi priateľské a zdá sa akoby pózovali fotoaparátom. Nie je neobvyklé ak budú plávať s Vami, niektoré sa dokonca zámerne dotýkať Vášho výstroja alebo rúk. K zónam  Hol Chan Marine Reserve je pridružená Shark-Ray Alley, ktorá už sama napovedá, čím je zaujímavá. Raje s rozpätím plutiev až 1,2 m plávajú na tomto výlete v kruhoch bezprostredne popri potápačoch a sú prítulné priam ako mačky. Žraloky z rodu Ginglymostoma cirratum s dĺžkou až do dvoch metrov sú pomalé a lenivé, ale často sa stáva, že ich sprievodcovia kŕmia malými rybami. Keďže tu hĺbka vody dosahuje len okolo 2,5 metra, bude to pre vás nezabudnuteľný zážitok. V rezervácii žije viac ako 160 druhov rýb, 40 druhov koralov, 5 druhov húb, 8 druhov rias, 2 druhy tráv, 3 druhy morských korytnačiek a 3 druhy cicavcov. Hol Chan Marine Reserve a Shark-Ray Alley je najobľúbenejší výlet zo San Pedro - ideálny pre potápanie aj šnorchlovanie.

Mexico Rocks sa nachádzajú na ostrove Ambra Caye severne od San Pedro. Môžete tu vidieť toľko rýb ako na Hol Chan Marine Reserve, ale koraly sú tu o poznanie krajšie. Ďalšia výhoda zvolenia tejto oblasti na šnorchlovanie je výhodnejšia poloha vzhľadom na ochranu od otvoreného mora a morské prúdy - šnorchlovanie bude príjemnejšie. Hĺbka vody tu je len od 1,8 do 3,8 metra a všetko môžete vidieť z blízka.

Špeciálne na šnorchlovanie sú najpopulárnejšie výlety na Hol Chan Marine Reserve, Shark-Ray Alley a Mexické skaly. Prvé dve oblasti sú spájané do jedného výletu a Mexické skaly organizujú osobitne. Cena je približne 30 USD na každý z výletov. V cene je plavba loďou a inštruktor, ktorý pôjde s Vami do vody a ukáže najkrajšie miesta. Organizujú sa aj nočné výlety približne za 25 USD, kde máte možnosť vidieť homáre, chobotnice, úhory a iné zaujímavé tvory.

Náročnejší potápači by mohli zvoliť atoly v blízkosti pobrežia Belize:

Lighthouse Reef je najvzdialenejší ( 96 km ) útesový atol od pobrežia Belize spomedzi troch útesových atolov, ku ktorým sa organizujú výlety. Z tohto koralového útesu vystupuje nad hladinu šesť koralových ostrovov. Jeden z ostrovov Half Moon Caye je Národný park s chránenou vtáčou rezerváciou. Život vo vode okolo ostrova je tiež bohatý s množstvom farebných rýb a delfínov. Okrem nich tu potápači majú možnosť prezerať vraky lodí, ktoré stroskotali v búrke, alebo vinou nesprávnej navigácie. V oblasti Lighthouse Reef sa nachádza aj jedna z najznámejších potápačských lokalít Strednej Ameriky - Great Blue Hole.  

Je to až 126 metrov hlboká a v priemere 330 metrov široká kruhová diera v útese, ktorá vznikla v niekoľkých fázach doby ľadovej, keď bola hladina mora oveľa nižšia. Vo vnútri diery máte možnosť vidieť množstvo stalaktitov a stalagnitov a otvorený jaskynný systém. Morský život je pestrý na vonkajšom obvode, vo vnútri skôr žalostný s porovnaním s inými lokalitami z dôvodu slabého prieniku svetla. Je tu ale možnosť vidieť viac druhov žralokov. Celý Lighthouse Reef poskytuje veľké množstvo miest na potápanie, z ktorých výberom Vám poradia skúsení sprievodcovia a inštruktori.

Turneffe Islands sú v tejto oblasti najväčší útesový atol, sú najbližšie k pobrežiu Belize a aj najprístupnejšie. Je to zoskupenie viac ako 200 koralových útesových ostrovov na ktorých rastú mangovníky s množstvom lagún, potokov a rozrastajúcich sa dovolenkových destinácií. Ostrovy Turneffe sú vhodné pre každú úroveň potápačov. Ponúkajú plytké vody pre začiatočníkov, ale aj strmé útesy pre pokročilých. Veľké množstvo potápačských lokalít má svoje názvy a každá je zaujímavá svojimi špecifikami. Rozdelené sú podľa obtiažnosti, hĺbky vody a viditeľnosti, takže sa nemusíte obávať neznalosti. Uvidíte tu okrem menej zaujímavých živočíchov tiež žraloky, delfíny, raje, zelené murény, korytnačky a veľké kraby. Každý turista si z týchto miest odnesie neuveriteľné podvodné fotografie. Hovorí sa, že Turneffe ostrovy sú vzhľadom na svoju rozľahlosť, rozmanitosť a podmorský život bezkonkurenčná oblasť na potápanie v Strednej Amerike

- Glovers Reef  je pomenovaný po pirátoch-bratoch Gloverovcoch, ktorí používali tento atol ako základňu na prepadávanie Španielskych lodí. Na plážach a ostrovoch máte možnosť nájsť pozostatky Mayskej kultúry v podobe kusov keramiky. Tento atol je od roku 1993 vyhlásený ako národná prírodná rezervácia a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Vyskytuje sa tu veľké množstvo morských živočíchov vrátane kladivových a tigrích žralokov. Za poplatky je tu možnosť požičať si kajaky a rybárčiť v určitých oblastiach, požičať kempingové vybavenie na táborenie na ostrovoch, vypožičať si vodotesný fotoaparát, možnosť potápačského výcviku. Glovers Reef poskytuje tichú súkromnú dovolenku s príjemným domácim prístupom. Patrí medzi najkrajšie a najvhodnejšie miesta na potápanie v Strednej Amerike.